Co do zasady, dostawa budynków, budowli lub ich części (dalej: budynki) podlega zwolnieniu z VAT. Opodatkowaniu podlegają jedynie dostawy budynków nowych lub ulepszonych, tj. ogólnie rzecz biorąc takich, dla których nie upłynęły jeszcze dwa lata od dnia pierwszej ich sprzedaży, wynajmu, leasingu, etc. dokonanych po wybudowaniu lub ulepszeniu (np. generalnym remoncie). Podatnik ma możliwość rezygnacji ze zwolnienia i opodatkowania sprzedaży budynków (pod pewnymi warunkami), co niekiedy może się okazać bardzo korzystne, np. gdy nabywca chciałby otrzymać fakturę z VAT lub sprzedawca chciałbym odliczyć VAT, którego uprzednio nie odliczył np. z powodu używania nieruchomości do czynności zwolnionych z VAT.
Ze zwolnienia można skorzystać także wówczas, gdy w/w warunki nie są spełnione, ale podatnikowi, w odniesieniu do tych budynków, nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT (nabycie, wybudowanie, ulepszenie). W tym przypadku zwolnienie z VAT ma charakter obligatoryjny, tj. nie można z niego zrezygnować i opodatkować sprzedaży.
Należy także pamiętać o zasadzie, zgodnie z którą grunt dzieli los budynku (w VAT), tj. jeśli budynek podlega zwolnieniu z VAT, to także grunt. I odwrotnie, opodatkowanie VAT dostawy budynku oznacza, że takiemu samemu opodatkowaniu podlega także grunt. Rzeczona zasada wyłączona została jedynie w przypadku, gdy w grę wchodzi wieczyste użytkowanie gruntów.