Siódmym powodem uzasadniającym wznowienie postępowania podatkowego, które zostało już zakończone decyzją ostateczną, jest sytuacja, w której decyzja została wydana na podstawie innej decyzji lub orzeczenia sądu, które zostały następnie uchylone lub zmienione, w sposób mogący mieć wpływ na wynik sprawy (treść decyzji).
Przepis ten może znaleźć zastosowanie w każdym przypadku, gdy w skład materiału dowodowego zgromadzonego w trakcie postępowania podatkowego wchodziła decyzja organu administracyjnego lub orzeczenie sądu, które następnie zostały w jakikolwiek sposób wzruszone (uchylone, zmienione, uznane za nieważne). Wznowienie postępowania i zmiana decyzji podatkowej nie następuje jednak w takich przypadkach automatycznie, lecz jedynie wówczas, gdy mają one istotny wpływ na sprawę podatkową, w której decyzja miałaby potencjalnie zostać zmieniona na skutek wznowienia postępowania.
Przykładem wznowienia postępowania z omawianego powodu może być sytuacja wznowienia postępowania w sprawie o wymierzenie podatku spadkowego, ze względu na zmianę postanowienia sądu powszechnego dot. nabycia spadku przez określoną osobę w określonej części po określonym spadkodawcy.
cdn.